Skip to main content

مقالات
اخبار روز
حراست از زبان دری
لغت نامه
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
اداره
Go Search
  
استاد خلیل الله خلیلی: یک خاطره و یک پیام به ملل متحد   ف، هیرمند: سازمان ملل متحد هفتاد و دو ساله شد   زمان ستانیزی: شیشه و سنگ (داستان کوتاه) فصل سوم   محمد ظاهر عزیز : آزادی، مساوات و وحدت در تنوع قسمت دوم و آخر   محمد اسحاق نگارگر : معارف افغانستان و انفجار بزرگ    زمان ستانیزی: شیشه و سنگ (داستان کوتاه) فصل دوم   غلام حضرت: مدال جنگ و تجاوز بر گردن صلح طلب بودا   محمد ظاهر عزیز : آزادی، مساوات و وحدت در تنوع قسمت اول   محمد نسیم اسیر : دال و چپاتی دشمن    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
نیویارک تایمز: CIA عملیاتش در افغانستان را جهت سرکوب طالبان توسعه می‌دهد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 10/24/2017        

روزنامه نیویارک تایمز گزارش می دهد که سی آی ای یا اداره استخبارات مرکزی امریکا شماری از افسران شبه نظامی و قراردادی هایش را برای هدف قرار دادن طالبان به افغانستان می فرستد.

گفته می شود این تکتیک، شامل ارسال تیم های کوچک از افسران با تجربه است که در کنار قوای افغان برای هدف قرار دادن تند روان طالب، فعالیت خواهند کرد.

روزنامه نیویارک تایمز گزارش داده است که انتظار می رود با این اقدام، سی آی ای عملیات های مخفی اش را به هدف از بین بردن و تعقیب طالبان در سراسر افغانستان بیشتر بسازد.

روزنامه از قول دو مقام ارشد امریکایی که نام های شان افشا نشده است می گوید، این تکتیک شامل ارسال تیم های کوچک از افسران باتجربه است که در کنار قوای افغان برای هدف قرار دادن تند روان طالب فعالیت نمایند.

گفته می شود این موضوع تغیری است در توجه سی آی ای به افغانستان.

این اداره قبلاً روی شکست دادن القاعده تمرکز داشت و با ادارات استخباراتی افغانستان کمک می کرد.

به گزارش نیویارک تایمز، این تلاش های جدید که توسط افسران شبه نظامی سی آی ای از فرقه فعالیتهای خاص به پیش خواهد رفت از سوی واحدهای کوچک مسمی به تیم های تعقیب تروریزم انجام خواهد شد.

در این حال شماری از کارشناسان امور نظامی افغان می گویند، ایالات متحده بر اساس توافق امنیتی با افغانستان تعهد کرده است که از قوای افغان در جنگ حمایت می کند و اجازه نمی دهد تروریستان مناطق را در افغانستان تصرف کنند.

جنرال امرالله امان یکی از این کارشناسان است که امریکا را بر اساس توافق درازمدت امنیتی اش با افغانستان مکلف به همکاری امنیتی می داند ولی با نقش شرکت های امنیتی خصوصی در افغانستان موافق نیست.

وی از قراردادی های بلک واتر به حیث مثال یاد می کند که فعالیت شان در افغانستان در گذشته نتیجه خوب نداشت.

او افزود:

"ایالات متحده مطابق با تعهداتی که در توافق امنیتی با افغانستان کرده است، باید اجرآت کند. شرکت بلک واتر که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در افغانستان وظیفه اجرا کرد، ایالات متحده خود در همان وقت اعتراف کرد که عملیات های و اجرآت آن ها مطابق قوانین و محیط افغانستان نبود و بعضی حساسیت های را بر افروخت."

حکومت افغانستان تا حال در مورد خبر اعزام قراردادی های سی آی ای به افغانستان جهت هدف قرار دادن طالبان تبصره نکرده است.

قبل از اعلان استراتژی جدید امریکا برای افغانستان، بحث های زیاد در واشنگتن صورت گرفت که آیا شرکت های امنیتی خصوصی یا قراردادی های سی آی ای در جنگ افغانستان سهیم گردند یا نه؟ این نظریه در افغانستان و امریکا مخالفین زیاد داشت.

رئیس جمهور دونالد ترمپ حین اعلان استراتژی اش برای افغانستان در ماه اگست، از اعزام قوای بیشتر به این کشور و برداشتن محدودیت ها در میدان جنگ سخن گفته بود.

قوای هوایی امریکایی قبلاً حملاتش را بر طالبان شدت بخشیده است.

بر اساس یک گزارش تازه همین نیروها، ماه سپتمبر ماهی بود که در آن بیشترین بمبارد ها بر طالبان صورت گرفت.

طالبان هفته گذشته با سلسله از حملات خونین بر قرارگاه های نظامی در ولایات غزنی، پکتیا و کندهار و محلات غیر نظامی در کابل و غور پاسخ داده و بیش از ۲۰۰ فرد ملکی، نظامی و پولیس افغان را کشتند و تعهد انتقام بیشتر را کردند.


  
وضع اسفناک مهاجرین در شهرک کالی فرانسه
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/24/2017        

 
با فرا رسیدن فصل سرد زمستان، کودکان مهاجر به شمول افغان ها، اکنون در شهر کالی، وضعیت رقت باری را سپری میکنند. کالی که یک سال پیش، میزبان کمپ معروفی به نام جنگل، برای پناهجویان بود، امروز نیز
 
 شاهد حضور پناهجویانی است که در تلاش عبور به بریتانیا اند نهادهای مدافع حقوق بشر میگویند که وضعیت اطفال پناهجو و بدون سرپرست، در این شهر غیر قابل تحمل است.

از تخریب و منهدم کردن کمپ مهاجرین مسمی به "جنگل" در کلی فرانسه یکسال می گذرد. اما این ساحه هنوز هم محل جذب مهاجرین و کسانی است که می کوشند به برتانیه برسند.

با وجود اینکه محکمه فرانسه به مقامات آن کشور هدایت داد تا شرایط بهتر را برای مهاجرین مهیا سازد، اما این مهاجرین برای بدست آوردن غذا و وسایل شست و شو - کاملا متکی به رضاکاران غیر رسمی استند.

نبی پسر سیزده سالۀ افغان، یکی از پناهجویانی است که با سپری کردن، مشقت و راه دور خود را به فرانسه رسانیده و اکنون از دشواری ها شکایت دارد. نبی به تنهایی تا فرانسه سفر کرده و به امید رفتن به برتانیه در

 سخت ترین شرایط زیست می کند.

او میگوید که حوالی ساعت ۲ -۳ شب، سردی هوا او را از خواب بیدار میکند، و برخی أوقات که خوابش میبرد، پولیس بر سرش میرسد و باعث میگردد که بیدار شود و بگریزد. نبی در تلاش رفتن به برتانیه است.

نبی میگوید: "مشکل است، سرحد مسدود است، می رویم کوشش میکنیم، دوباره بر میگردیم."

عده زیادی از کرد های عراقی نیز در منطقۀ کالی زیست می کنند و انتظار رفتن به برتانیه را دارند. نهاد های امدادی و مهاجرین می گویند پولیس محل، برای جلوگیری از ایجاد یک کمپ جدید مثل کمپ قبلی موسوم به جنگل، نیمه های شب خیمه های آنها را پاره می کند و مهاجرین را مجبور به ترک آنجا می کنند


  
وزیر خارجۀ امریکا با رهبران افغان دیدار کرد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/24/2017        

 
ملاقات آقای تلرسن با رئیس جمهور و رئیس اجرائیۀ افغانستان در پایگاه هوایی بگرام صورت گرفت

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیۀ گفته است که دو جانب پیرامون مسایل اقتصادی، همکاری های منطقوی، سرمایه گذاری، پروسۀ صلح و مبارزه با تروریزم، بحث و تبادل نظر کردند.

آقای تلرسن گفته است که جنگ باید بر ضد طالبان و دیگر گروه ها ادامه یابد تا به گفتۀ وی آنان درک کنند که هرگز از طریق نظامی به پیروزی دست نخواهند یافت.

رئیس جمهور غنی ضمن اعلام حمایت از استراتیژی جدید امریکا برای جنوب آسیا گفته است که این استراتیژی تغییر مثبت را در منطقه ایجاد کرده و همه شرکا باید در قبال استراتیژی متذکره مسوولیت شانرا به گونۀ

 صادقانه انجام دهند.

به نقل از خبرنامۀ ارگ، آقای عبدالله نیز با اشاره به استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا گفت که باید کشورهای منطقه، اهمیت تغییر ماحول را درک کنند و به خاطر تأمین صلح و ثبات و رفاه اقتصادی، مشترکاً کار کنند.

آقای تلرسن نیز گفته است که از تمام شرکای افغانستان به ویژه همسایگان این کشور می خواهد تا در تطبیق استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا که منتج به تأمین صلح و ثبات در منطقه میگردد، گام های عملی را

 بردارند.

سفارت ایالات متحده با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای تلرسن در دیدار با رئیس جمهوری غنی بار دیگر بر تعهد ایالات متحده – افغانستان برای تامین صلح، ثبات و رفاه درازمدت در افغانستان تاکید کرده است.

آقای تلرسن گفته است که استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا روشن می سازد که ایالات متحده در همکاری با حکومت افغانستان و کشورهای منطقه به هدف تامین صلح در افغانستان و امحای پناهگاه های

 دهشت افگنان که این هدف را تهدید می کنند، متعهد است.

آقای تلرسن به سلسلۀ سفر به چند کشور آسیایی، روز گذشته در عربستان سعودی بود و در مراسم افتتاح شورای هماهنگی عربستان سعودی – عراق شرکت کرد.


  
خلیل اندرابی قوماندان امنیه پیشین میدان وردک به سه سال حبس محکوم شد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 10/24/2017        

محکمه ابتدائیه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، قوماندان امنیۀ پیشین میدان وردک و چهار منسوب پیشین این قوماندانی را به سه سال حبس تنفیذی محکوم کرد.

سارنوال موظف می گوید، آقای اندرابی و پنج مامور پیشین قوماندانی امنیه میدان وردک به سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی و حیف و میل بیش از ۲۴ میلون افغانی از اعاشۀ منسوبان این قوماندانی متهم اند.

خلیل اندرابی قوماندان امنیه پیشین ولایت میدان وردک در جلسه علنی محکمه ابتدائیه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری حضور نیافت و یکی از مساعدین حقوقی وزارت عدلیه در این جلسه دلایل الزام سارنوال موظف را رد کرد.

اما شیر آقا منیب رئیس محکمه ابتدائیه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین پس از شنیدن دلایل الزام و نظریات مساعدین حقوقی متهمین، خلیل اندرابی و چهار منسوب پیشین قوماندانی امنیه ولایت میدان وردک را به سه سال زندان محکوم کرد

او افزود:

"ما هیئت قضایی به اتفاق آراء اسامی هر یک محمد خلیل اندرابی ولد محمد جمعه موکل غایب شما محترم احمد فرهاد توفیق را در قضیه سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی، طبق فقره یک ماده چهل و دوم قانون جرایم عسکری، به مدت سه سال حبس تنفیذی غیابا محکوم به مجازات نمودیم."

در این جلسه علنی همچنان محمد حسین معاون پیشین اداری، قدرت الله آمر پیشین اعاشه، رحیم الله آمر پیشین پلان و محمد فهیم محاسب پیشین قوماندانی امنیه ولایت میدان وردک هریک به سه سال زندان محکوم شدند.

اما رئیس محکمه بنا بر نبود دلایل الزام محمد کبیر مدیر پیشین لوژستیک این قوماندانی را برائت داد.

نظر به گفته رئیس محکمه، افرادی که به سه سال زندان محکوم شده اند حق استیناف خواهی در برابر این حکم را دارند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری سال گذشته از سوی حکومت به منظور محاکمه مقام های حکومتی که به فساد اداری متهم می شوند، ایجاد شد.

این مرکز از ایجاد تا کنون شماری از مقام های دولتی به شمول برخی جنرالان را به اتهام دست داشتن در فساد اداری، محاکمه کرده است.

اما در باره حکم امروز محکمه ابتدائیه این مرکز، حقوق دانان می گویند، نهادهای مربوط مکلف اند تا افرادی را که به حبس محکوم شده اند بازداشت کنند.

گل احمد مددزی معاون اتحادیه حقوق دانان افغانستان در این باره به رادیو آزادی گفت، در صورتی که محکومین به نهادهای امنیتی ضمانت ارائه کنند، می توانند بدون این که در زندان باشند، دوسیه شان در محاکم بعدی طی مراحل شود.

در همین حال وزارت داخله می گوید، بر اساس قانون و حکم محکمه پولیس افغانستان برای بازداشت افراد محکوم به حبس، اقدام خواهد کرد.

نجیب دانش سخنگوی این وزارت در این باره گفت:

"ما در مطابقت با قانون طبعاً که اقدام خواهیم کرد، تلاش کردیم بر اساس فیصله محکمه که بالای شان حکم صورت گرفته آنان را حاضر کنیم."

در این باره تلاش کردیم تا نظر خلیل اندرابی قوماندان امنیه پیشین ولایت میدان وردک را داشته باشیم اما وی به تماس های ما جواب نداد.


  
افغانستان د کانونو د مدیریت د لارې نقشه جوړه کړې
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 10/24/2017        

د افغانستان د کانونو وزارت د اټکل له مخې په دغه هیواد کې د شاوخوا ۳۰۰۰ میلیارد ډالرو په ارزښت کانونه شته دي.

د افغانستان د کانونو او پترولیم وزارت، د دغه هیواد د کانونو په سکتور کې د اصلاحاتو او مدیریت د لارې نقشه جوړه کړې ده.

د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني دغه اقدام د افغانستان د کانونو سکتور د وضعیت د سمون لپاره یو ښه پیل ګڼلی او د لارې نقشې پر تطبق یې ټینګار کړی دی.

دغه طرح، چې د یکشنبې په ورځ په ارګ کې د یوې غونډې پر مهال له افغان ولسمشر سره شریکه شوه، ښاغلي غني د کانونو وزارت چارواکو ته لارښونه وکړه، چې د یادې طرحې د لا پیاوړتیا لپاره د کانونو د برخې له متخصصینو سره سلا مشورې وکړي.

د افغانستان د کانونو او پترولیم وزارت ویلي، چې جوړه شوې طرح به د کانونو د سکتور ستونزې په لرې کولو کې او له کانونو څخه د ناسمې استفادې په مخنیوي کې مرسته وکړي.

له ارګ څخه په یو خپور شوي بیان کې راغلي " د لارې نقشه کولای شي د راتلونکو نسلونو هوساینه تامین کړي... د یادې لارنقشې په پلي کولو سره به د افغانستان کانونه په شفاف ډول مدیریت شي".

د افغانستان د کانونو وزارت د معلوماتو له مخې، په دغې طرح کې د کانونو د ښه مدیریت او اصلاحاتو لپاره پنځه عمده اصلونو لکه، اداري اصلاحات او پرمختیا، مدیریت او جیولوژيکي معلومات، د قانون مطابق د تړونونو مدیریت،

 شفاف او حساب ورکوونکی مدیریت او د پانګونې لپاره د شرایطو برابرولو ته ځان ورکړل شوی دی.

ټاکل شوې چې دغه طرح په دوو، دوه کلنو او پنځه کلنو، پړاونو کې عملي شي.

د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني د کانونو د مدیریت او د لارې د نقشې پر تطبیق ټینګار کړی او ویلي یې دي، چې باید په دغه سکتور کې اصلاحات او پام وړ ښه والی رامنځ ته شي.

افغان حکومت په داسې حال کې د کانونو د ښه مدیریت لپاره د لارې نقشه جوړه کړې، چې اوسمهال د دغه هیواد د کانونو لویه برخه د سیمه‌ییزو قوماندانانو او زورواکو له خوا په غیرقانوني توګه ایستل کیږي.

د امریکا د متحده ایالاتو د ۲۰۱۰ کال د سروې له مخې، د افغانستان د طبیعي زیرمو ارزښت ۱۰۰۰ میلیارد ډالرو ته رسیږي، خو د د افغانستان د کانونو وزارت بیا اټکل کړی، چې په دغه هیواد کې د شاوخوا ۳۰۰۰ میلیارد ډالرو په ارزښت کانونه شته دي.


  
دیپلومات افغان: ترکمنستان و اندونیزیا به میزبانی از دفتر طالبان تمایل دارند
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/24/2017        

 
طالبان تا کنون در مورد انسداد دفتر آن گروه در قطر یا انتقال آن به جای دیگر چیزی نگفته اند

آقای کاکر گفت "فکر کنم کشورهایی مانند ترکمنستان و اندونیزیا می‌خواهند که در زمینۀ صلح همکاری کنند و این دفتر ممکن آنجا منتقل شود".

سفیر افغانستان در قطر از طالبان خواست که به روند صلح بپیوندند، زیرا به گفتۀ وی آن گروه نمی‌تواند با توسل به زور و قوت نظامی حاکمیت را در دست گیرند.

شماری از رسانه ها هفتۀ گذشته گزارش دادند که موضوع بسته شدن دفتر قطر در دیدار میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و دونالدترمپ همتای امریکایی وی در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد.

طالبان مدعی اند که دفتر آنان در قطر برای فعالیت‌های سیاسی است، اما این دفتر از بدو تاسیس تا کنون دستآوردی در زمینۀ صلح نداشته است.

در خصوص بسته شدن دفتر طالبان در قطر، ریاست اجرائیۀ افغانستان گفته بود که هر ادارۀ که برای صلح ایجاد شده و در زمینۀ آوردن صلح و ثبات موثریت نداشته باشد، موجودیت آن بی معنی است.


  
وزیر خارجه امریکا در یک سفر از قبل اعلان ناشده به کابل آمده‌است
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 10/24/2017        

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در یک سفر قبلاً اعلان ناشده به کابل رسید و روی تعهدات امریکا در تامین امنیت در افغانستان تاکید کرد.

بر اساس اعلامیه سفارت امریکا در کابل، رکس تیلرسن با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان ملاقات کرد. هر دو جانب روی تامین صلح، ثبات و رفاه دراز مدت در افغانستان بر تعهدات کابل و واشنگتن تاکید کردند.

رکس تیلرسن گفته ‌است، ستراتژی ایالات متحده برای افغانستان و آسیای جنوبی به هدف تامین صلح در افغانستان و از بین بردن لانه‌ های تروریزم در منطقه، کار مشترک با حکومت افغانستان و سایر شرکای منطقوی، نمایانگر آشکار تعهدات ایالات متحده امریکاست.

بر اساس این اعلامیه، محمد اشرف غنی بار دیگر بر حمایت از ستراتژی امریکا تاکید نموده، تعهد کرد که حکومت وی به خاطر یقینی ساختن رفاه، امنیت و مصئونیت مردم افغانستان تعهداتش را در عرصه اصلاحات عملی می ‌کند.

تیلرسن در جریان سفر شش روزه اش از شرق میانه، در اجلاس مشترک مقامات عربستان سعودی و عراق اشتراک نمود و روز یکشنبه از قطر نیز بازدید کرد.

قرار است وی به هند و پاکستان نیز سفر کند.


آريانا افغانستان آنلاین
تماس با ما برای ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com  و یا spineghar@gmail.com 

Besucherzaehler