Skip to main content
    تاریخ امروز:             ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com    آریانا افغانستان آنلاین  در شبکه های اجتماعی: Facebook  Youtube       جستوجوی دقیق: Search 
 

آریانا افغانستان آنلاین

| مؤسس وبسایت: ولی احمد نوری | صفحۀ نخست
اخبار روز
فهرست مندرجات
کتب و رسالات
لغت نامه
جنتری
سایت های افغانی
Go Search
 


نظریات شما

  ملاحظاتی چند، پیرامون مذاکرات مقدماتی صلح!    نویسنده:  عارف عباسی

 
اسم: فهیم امین   محل سکونت: کابل    تاریخ: 11.02.2019
 

حضور رهبران در اجلاس مسکو
سبوتاژ حاکمیت کشور است

هرچند اشتراک نمایندگان احزاب سیاسی در اجلاس مسکو برای گفت ‌وگو با هیات گروه طالبان از نظر حقوقی ممانعتی ندارد،‌ اما آگاهان امور سیاسی و فعالان نهادهای مدنی می‌گویند،‌ اشتراک چهره‌ های سیاسی در این اجماع به معنای سبوتاژ حاکمیت کشور تلقی می ‌شود. آگاهان سیاسی حکومت را متصدی نظام میدانند و می‌ گویند اشتراک چهره‌ های سیاسی و نمایندگان احزاب در این اجلاس به سود گفت‌ وگوهای صلح نیست.
ضیای رفعت، آگاه سیاسی و استاد پوهنتون، احزاب سیاسی را گروه ‌های غیر معیاری دانسته می‌ گوید، شرکت آنها در همچو اجلاس سرنوشت ‌ساز، نه تنها به سود گفت ‌وگوهای صلح نیست،‌ بلکه می‌ تواند پیامد های زیان باری نیز داشته باشد. آقای رفعت افزود: «مهم این است که در همچو اجماع حکومت به نمایند‌گی از دولت افغانستان شرکت کند، چون حکومت متصدی نظام است.» آقای رفعت هم چنان اشتراک چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب در مسکو را برای فرصت ‌طلبی عنوان کرد و گفت اجماع آنها از بعد دیگر می ‌تواند فشاری بر حکومت باشد.
هم‌چنان یعقوب ابراهیمی،‌ استاد علوم سیاسی در پوهنتون کارلتون کانادا و تحلیلگر مسایل سیاسی در فیس‌ بوکش نگاشته است که «اجلاس مسکو و شیوه برگزاری آن تلاش آشکار برای «سبوتاژ حاکمیت افغانستان» است. در جهان دولت – ملت ‌ها قاعده این است که گروه‌ها و احزاب سیاسی، و رأی مخالفت با حکومت، اصل «حاکمیت کشور» را محترم شمرده و در روابط با سایر دولت‌ها پاسدار آن می ‌مانند». آقای ابراهیمی‌ افزوده است: «حضور سیاسیون افغانستان در اجلاس مسکو تخطی آشکار از این اصل و سهمگیری در روشِ به حاشیه راندن دولت افغانستان، که از برنامه‌های اصلیِ طالبان است، میباشد. همنوایی با این روش صلح به میان نمی‌آورد؛ راه را برای تسلط طالبان هموار می‌کند.»... ادامه
برای مطالعه متن مکمل بالای [ادامه] در پایان کلیک کنید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: دویچی ویلی   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 11.02.2019
 

برنده و بازندهِ اصلی اجلاس مسکو
کی‌ها خواهند بود؟

طالبان، روسیه و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان ظاهراَ بیشتر از همه از اجلاس مسکو نفع می ‌برند. در این میان تنها حکومت است که نه در جلسۀ مسکو شرکت دارد و نه در مذاکراتی که ایالات متحدۀ امریکا با طالبان به پیش می‌ برد.
روز سه شنبه در اجلاس مسکو، شیر محمد عباس استانکزی به نمایندگی از هیئت طالبان بیشتر از هر اشتراک کنندۀ دیگر سخنرانی طولانی ارائه کرد تا از این فرصت برای بیان مواضع خود بهترین استفاده را ببرد. او به جای این که اندکی از موضع پیشین طالبان کوتاهی نشان بدهد، بر بیرون ساختن نام طالبان از فهرست سیاه، رهایی زندانیان طالبان، بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، ایجاد یک دفتر سیاسی برای طالبان و به میان آمدن یک «نظام اسلامی» در افغانستان و تعدیل قانون اساسی تأکید کرد…. ادامه
برای مطالعه مطلب مکمل بالای (ادامه) کلیک کنیدبرای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: حمید ارجمند   محل سکونت: کابل    تاریخ: 11.02.2019
 

تعیین تقدیر در واشنگتن و مسکو
افغانستان در یک موقعیت نامعلوم و سرنوشت ‌ساز قرار گرفته است. پس از ۱۷ سال امید به یک افغانستان جدید، افغان‌ ها بار دیگر خودشان را با واقعیت تازه ‌ای روبرو می‌بینند: کشش قدرت‌ مند نیروهای سیاه به سوی گذشته. واقعیتی خنده ‌آور ولی در عین حال عصبی‌ کننده این است که ما بار دیگر بحث داغ پر حرمان روی بازگشت و یا عدم بازگشت به زمان گذشته داریم. طبقات سیاسی و اداری افغانستان آن قدر با بی‌ کفایتی این کشور را اداره کرده‌اند که از فرصت ۱۱ سپتامبر برای تحکیم پایه‌ های دولت دموکراتیک بهره نگرفته‌اند، با غارت، فساد و سوء مدیریت پایه‌ های دولت را آن قدر ضعیف و لرزان ساخته ‌اند که با خروج حامیان خارجی در برابر دشمن بیرحم و قرون وسطایی‌ شان به خودشان میلرزند.
دولتمردان و دیوان ‌سالاران افغانستان کفایت و اعتماد به ‌نفس برای مقابله با دشمن خونین خود را ندارند. تاریخ نشان داده است که طبقات حاکمه در طول دوران دچار زوال درونی شده و در اثر آن از داخل فرو پاشیده ‌اند. فساد مالی و سیاسی، بی‌اعتقادی به ارزش‌های بنیادین و رهایی‌ بخش جامعه، بی‌ تدبیری و اشتباهات اساسی، جبونی در برابر دشمن، همکاری با خصم خونین و… طبقات قدرت را به سوی زوال پیش برده است. در افغانستان طبقه‌ ای سیاسی دقیقاً خصایل طبقه‌ ای وابسته و بیکفایت را پیدا کرده است که برای هیچ مشکلی راه حل داخلی و متکی به خود ندارد، و برای تمام مشکلات خود به دنبال یک راه حل خارجی است.... ادامه دارد
برای مطالعه مطلب مکمل بالای (ادامه) در پایان کلیک کنید:


برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: Zaki Adel   محل سکونت: Holland    تاریخ: 08.02.2019
 

عباسي صاحب گرامي .

سپاس از همرساني خبر مهم در رابطه به سخن راني سالانه ريس جهور امريكا.
مخصوصاء در رابطه به افغانستان مذاكره با طالبان ،خروج عساكر امريكايي از افغانستان.
نتايج اين نشست ها در جاهاي مختلف و چنه زني هاتا حال طور لازم به كدام نتيجه قابل وصف منتهي نگرديده اينكه در عقب پرده كدام دسايس در حال پياده كردن است قابل سوال ميباشد؟
براي عباسي صاحب گرامي صحت و سلامت ارزو ميدارم.


اسم: Nezamuddin Karimi   محل سکونت: Europe     تاریخ: 08.02.2019
 

جناب عباسی صاحب عزیز! اینها همه سیاستهای عوامفریبانه امریکا وذهنیت پوچ دادن به افکار عامه جهان بیش چیز دیگزی نیست خود شما بهتر میدانید که سیاستامریکا منحصر به فرد نیست که تنها اقای ترامپ سر مساله جهان تصمیم گیری نماید روی کار اوردن ترامپ درانتخابات امریکا خود گواه مدعا است بهیچ عنوان امریکا از مساله افغانستان به اسانی عبور نمیکند خود شما میدانید که درینجا اهداف استراتیژی نهفته است


اسم: Bari Akbarzada   محل سکونت: USA    تاریخ: 08.02.2019
 

محترم عباسی صحب

من همواره ادعا کرده ام که تاریخ افغانستان نامردی چون کرزی این چهره خبیث ناخلف را درگذشته ثبت نخواهد داشت او بود که با پلان ودسیسه ISI وجور امد خلیلزادرویکار امد و با بنیانگذاری مجدد القاب چون زی و زی بازیها نهضت لغو القاب قومی داود خان را شکست و بنیان دزدی وغارت دروغ چال حقه بازی خیانت غلامی ووطن فروشی و بی بندوباری را بنیان گذاشت.او یک سمبول وشامپیون اوصاف رذیله یک شخص است.


اسم: Mir Nasuruddin Zewari   محل سکونت: Kabul    تاریخ: 08.02.2019
 

جناب استاد عباسى صاحب

بحيث يك شهروند افغان باين باورهستم كه امريكا در رابطه به. ختم جنگ در افغانستان نيت نيك ندارد
اكر ميداشت فقد با يك صدا پاكستانرا متقاعد ميساخت كه لانه هاى تروريزم را منهدم سازد
حضور امريكا در افغانستان بهره بردارى از غناى طبيعى ان و مواد مخدر است
بلى
در جنگ افغانستان اين مليون ها افغان است. كه جان شيرين خودرا از دست داده اند ،مهاجر شده اند وووو
شما سلامت باشي


اسم: Hafizullah Natiq   محل سکونت: USA    تاریخ: 08.02.2019
 

محترم عباسي

شما خيلي ها وارد سياست امريكا هستيد كه اصل قضايا بعد از گذشت ده ها سال افشا ميشود
گیرم بہ افغانستان القايده علت حمله شد در عراق ولبييا چرا امریکا۔ حمله كرد؟ و تا حال درانجا حضور دارد
در حاليكه داعش والقايده وطالب وبه صدها گروپ ھا ی تروریستی را امریکا و ممالک عربی تمویل و تجھیز می کنند


اسم: Malim Tahir   محل سکونت: USA    تاریخ: 08.02.2019
 

محترم عباسی صاحب بزرگوار و گران القدر .. با اجازه شما آمریکا در مقابل شش و یا هفتساخته و با قدرت برساند
تین پروسه کم از کم شاید که ده ها سال های دیگر را در بر خواهد گرفت ........
عباسی صاحب بزرگوار با آمدن طالبان جنگ های شدید شاید شروع شود ....
انشا الله با توکل الله مهربان پیش از اینکه وطن دوست داشتنی و مردم مظلوم رنجیده و ستم دیده که سالهای سال از دست یکتعداد جای سان و غلامان حلقه به گوش خراب گردد الله مهربان و توانا خود آمریکا را توسط مردم خود شان پارچه پارچه نماید .........
تاریخ برای ما نشون داده که هر ابر قدرت که در میهن ما تجاوز نمودند و خاک ما را به ویرانه تبدیل نمودند ...
در آخر از برکت همین خاک امپراطوری شان سقوط نمود و ما به چشم خود شکست کمونست های نا خدا باور داخلی و شکست کمونیزم را در سرا سر جهان دیدیم انشا الله که اینبار نوبت آمریکا خواهد بود
Delete or hide this
Like
· Reply · 1d


اسم: Mark Kabir Saraj   محل سکونت: USA    تاریخ: 08.02.2019
 


گاهی در وصف قدر و منزلت انگشت شماری از مبصرین پاک نفس رویداد های افغانستان مثل آقای محمد عارف عباسی دشوار است آن کلمات و جملاتی را یافت که مبین آن تقوای اجتماعی و سیاسی باشد که دارند و میبینیم که این مرد برومند یعنی اقای عباسی در تبصره هایش انگیزه‌ی بغیر از حقیقت بینی ، بیان درد مردم و افشاگری ها نداشته و ندارد.
بنظرم در کنار تمجید از وی شایسته تر آن خواهد بود که بصورت عملی در صف وی جا گرفت و فعالانه مددگارش شد.


اسم: ملالی موسی نظام   محل سکونت: ایالات متحدۀ امریکا    تاریخ: 08.02.2019
 

جلسۀ مسکو که در آن گروهی بد سابقه و اکثراً وابسته به دشمنان افغانستان، بدون داشتن مجوز دولتی رسمی بصورت خود سرانه اقدامی، غیر قانونی و دور از منطقی را در مملکتی که بزرگترین جنایات بشری را در افغانستان عزیز روا داشت، راه اندازی نمودند، در حقیقت به یک جریان کمیدی، بیشتر شباهت دارد تا اقدامی برای حل یک معضلۀ حاد ملی که راه گشای صلح و امنیت برای ملت شریف افغانستان باشد. چگونه در مملکتی که در جامعۀ جهانی قبول گردیده، دارای قانون اساسی، قوای سه گانه و یک دولت رسمی است، گروهی خود سر قدرت طلب که جز سوابق تیره و ناکام، شناخت دیگری ندارند، برای مذاکره بر یک جریان ملی، پا از گلیم خود فراتر میگذارند؟!
درین ماجرای شرم آور، حامد کرزی که گویا بازهم در جایی قدم گذاشت که لعنت مردمش و تأسف همگان را در قبال داشته باشد. در مکتوبی که از جانب دفتر«؟!» وی به منظور برسمیت شناختن این تولی خاکباد و اشپلاق غیر رسمی در مسکو، عنوانی وزارت خارجۀ افغانستان ارسال گردیده بود، با داشتن نشان رسمی دولت افغانستان در بالای صفحه، اسم دفتر رئیس جمهور«!» سابقه را حمل مینمود که خواستار درخواست «پذیرایی رسمی» چنان گروه و گروپ غیر ملی در مسکو بود. در مکتوب لست اسمای گروه کرزی لست شده بود که محمد اسمعیل به نام «امیر اسمعیل خان» معرفی گردیده بود.
درین جلسۀ مسخره، طالبان درخواست اخراج قوای خارجی را نموده و وعدۀ اصلاحات«؟!» را برای حذف قوای امنیتی افغانستان و تشکیل یک دولت اسلامی داده اند که در آن طبعاً بازهم باید آزادی زنان افغان – نیمی از نفوس مملکت، کاملاً معدوم گردد. مگر این جنایت کارانی که هزاران جوان و پیر و طفل را هنوز هم به خاک و خون میکشند، کی هستند و ذریعۀ کدام اکثریت مردم مظلوم وطن قبول و پذیرفته میگردند که میخواهند چنین نمایند و چنان؟!
در اعمال نامۀ فردی به نام حامد کرزی یک ورق سیاه دیگری اضافه گردیده است که همین جلسۀ غیر مجاز و غیر قانونی مسکو باشد....جایی که قوماندۀ اشغال خونین سرزمین مقدس افغانستان با قتل ملیون ها بیدفاع و ملیون ها آواره صادر گردید.


اسم: Daoud Malikyar   محل سکونت: California    تاریخ: 07.02.2019
 

واقعیت را بیان کردید عباسی صاحب.
به نظر اینجانب، بزرگترین جفا و خطای نا بخشودنی حامد کرزی، احیای مجدد طالبان است که آیندهٔ کشور و مردم ما را به مخاطره انداخته است و حامد کرزی به عوض ندامت ازین خطای بزرگ، با بی حیایی هنوز هم، مصروف دست بازی های پشت پرده می باشد.


اسم: عارف عباسی   محل سکونت: goleta    تاریخ: 07.02.2019
 

دیگران را بجایش گذارید، اگر حامد کرزی را شمۀ وجدان و احساس باشد سر به گریبان تعقل، خرد و انصاف بیندازد و از خود بپرسد که در سیزده سال زعامت کدام خدمتی به این وطن و مردمش کرد. دزذان، مفسدین، جنایت کاران معلوم الحال را دور خود جمع نمود در حالی می توانست بهترین و نخبه ترین اشخاص را بکار بگمارد. کمک خارجی چون باران بالایش ریختن گرفت عوض بهتر ساختن وضع روزگار مردم و زدودن فقر و بیچارگی جیب خود اقارب خود و اطرافیون خود پر کرد و مهمترین مقامات دولتی را به نا اهل ترین اشخاص سپرد. این جفا کار خطاه کار گنهکار مجرم علنی با چه جرأتی در برابر این ملت ایستاده و برای اعادۀ قدرت تپ و تلاش دارد. کجاست وجدان و اخلاق و احساس لعنت به قدرتی که او را به این مقام برگزید


اسم: Farid Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 07.02.2019
 

جناب عباسي صاحب عاليقدر ! در چنين جلسات و بحث هاي مهم حياتي و أينده ساز كشور بايد اشخاص اكادميك و أگاهان سياسي كه دست شان به خون ملت أغشته نشده بأسد ، مرتكب سرقت ، غصب ، غارت و نقض حقوق ملت نشده باشند به نمايندگي ملت و دولت قانوني كشور اشتراك كنند ، نه اينكه گروه قدرت طلب و قانون شكن به نمايندگي ملت بر ضد خواسته هاي ملت فقط به خاطر استمرار حيات سياسي و حفظ ثروت هاي بادأورده خود از ملت نمايندگي كنند و بازهم خودرا بالاي گرده هاي زخمي ملت تحميل نمايند ، تنها از شرايط پيشنهادي طالبان به وضاحت فهميده ميشود كه انحلال اردوي كشور از أرزوهاي ديرين سازمان استخباراتي أي اس أي پنجاب ميباشد و مامورين شبكه استخباراتي پاكستان ذَر نظر دارند تا مشاورت دولت أينده كشور را مثل سالهاي نود ميلادي در دست داشته باشند ..


اسم: A. Halim Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 06.02.2019
 

Seems to me that intra-Afghan dialog is in progress as we speak between Taliban, so called warriors mujahids, dead-poor new blood billionaires, ex-officials still longing for power, ethnic based ace card players and of course permanent sleeper-cells dubbed as genetic-superiors of Afghanistan.

Governing authority in the hands of such combination will be a harbinger of pushing back history several century backward, placing Afghanistan to be frozen timeless for a very long time.

Unfortunately, modern thinking intellectuals in reality event of such circumstance, presently will have no other choice but all stick with President Ashraf Ghani. The choice is between bad and worst.


اسم: عارف عباسی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 06.02.2019
 

راه یابی برای صلح مغلق، پیچیده و بغرنج می گردد!
زلمی خلیل زاد بعد از شش روز و چهار دور مذاکرات با طالبان گفت مسودۀ چهار چوب یک توافق نامه ریخته شده اما نهایی نیست. در خلال این مدت از منابع طالب شنیده شد که ما خواهان یک حکومت انحصاری نبوده با تساند«ائتلاف» مؤسسات سیاسی فعلی حکومت را می سازیم. ضمناً گفتند که تا وقتی با حکومت فعلی افغانستان مذاکره نمی کنیم که آخرین عسکر امریکا افغانستان را ترک نکند و گفتند اردوی ملی افغانستان بعد از شمول شان در صحنۀ سیاسی منحل گردد.
این سخنان و نهایی شدن توافق نامه به جایش ماند که دفعتاً خبر انعقاد جلسۀ دیگر صلح در ماسکو نشر شد. رویتر می گوید معلوم نیست که این جلسه را کی منعقد ساخته.
در مذاکرات صلح ماسکو به گفتۀ مقامات رسمی روسیه به خاطر گل روی طالبان و مساعد ساختن زمینه برای اشتراک شان از حکومت افغانستان دعوت نشده.
سیاست مداران ذیل از افغانستان در این جلسه شرکت می نمایند.
برای مطالعۀ مضمون فوق لطفاً بر «ادامه» کلیک نمایید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: بابر شاه ابراهیم خیل    محل سکونت: کابل    تاریخ: 06.02.2019
 

خـــــلای قـــــدرت

سلام و عرض ادب خدمت افغان های وطندوست و با عزت. می خواهم نکاتی چند پیرامون حوادث 1992 و وضعیت سیاسی امروز وطن عزیز ما افغانستان که اوضاع آن مشابح به سال (1992م) است به عرض برسانم. خلای قدرت چیزی را که نجیب الله بعد از اعلان مشی مصالعه ملی همیشه در صحبت های خود یاد آور می شد و عواقب ناگوار آنرا پیشگوئی می کرد.
بعد از آنکه نامبرده در موجودیت قوای شوروی در افغانستان روز آمدن قوای شوروی را روز تجاوز و روز برآمدن آنرا روز نجات ملی افغانستان اعلان کرد روس ها ارتباطات خود را که قبلآ با تنظیم های جهادی بلخصوص جمعیت اسلامی داشتند بیشتر و بیشتر ساختند تا اینکه در ماه جون سال 1990 یک هیأت از رهبران جهادی تحت ریاست استاد برهان الدین ربانی جهت ملاقات با ایلسن وارد مسکو شدند. این ملاقات بود و تسلیم دادن افغانستان بدون آنکه دولت کابل از آن آگاه می بود به تنظیم های جهادی که در رأس آن استاد ربانی قرار داشت. البته باید گفت که کودتای 1992 پروژۀ مشترک KGBو ISI بود از یک طرف افتخارات جهاد افغانستان را در پای روس ها انداختند و از طرف دیگر اردوی افغانستان را که پاکستان سخت از آن هراس داشت با دولت افغانستان به گودال نابودی سپردند. روسها با دامن زدن به مسایل قومی و زبانی توانستند یک تعداد بزرگان حزبی مانند وکیل وزیرخارجه، فرید احمد مزدک پیگیر محمود بریالی کاویانی و. . . (باید متذکر شد که آغای وکیل وزیر خارجه به نمایندگی از گروپ خود قرار داد جبل سراج را در پشته سرخ با قوماندان مسعود به امضاء رساند نه به نمایندگی دولت.
همان بود که طرح ملل متحد ناکام و بربادی افغانستان شروع شد. (جنرالان و افسران غیر پشتون اردوی افغانستان را با تنظیم جمعیت اسلامی متحد ساخته کودتای ۸ ثور1992را سازمان داده طرح بنینسیوان را) شورای بیطرف از جمع شخصیت های ملی و قومی برای 6 ماه بعد انتخابات آزاد ناکام و کشور را به طرف جنگ داخلی تنظیمی و قومی بردند که باعث از بین رفتن قویترین اردو که در منطقه بود شد همچنان شهر کابل به خاکدان خاک مبدل گردید و انسان های آن یا میخ به سر شان کوبیده شد و یا زنده در کانتینر ها آتش زده شدند (ماخذ در یوتوب "کودتای ۸ ثور سال۱۳۷۱" و معاهده جبل سراج پشته سرخ). با وجود آنکه روس ها حکومت وقت را حمایه و پشتبانی می کردند اما وقتی که دیدند که افغان ها با هم جور می آیند به هر رقم که باشد و دیگر منافع نامشروع ما بالای شان تحمیل شده نمی تواند دست به از بین بردن مرکزیت دولت، بی ثباتی و توطئه زدند.
بنده به این واقعۀ خائنانه و نابخشودنی به خاطری تماس گرفتم که وضعیت فعلی افغانستان و منطقه به همان حالت سال 1992می ماند به این معنا که باز بازی بدون دولت افغانستان پیشبرده می شود به طور مثال بعضی چهره‌ های سیاسی مثل استاد محقق، عطا محمد نور و. . . آغایی غنی را متهم به سیاست طالبانی می کردند ازعان مردم را مغشوش می ساختند حال چطور یکی و یکباره آماده استند که با طالب ها دولت بسازند و یا اینکه طالبان درهمین مدت 17سال با دولت افغانستان مذاکره نمی کردند و می گفتند به خاطری ما با دولت افغانستان مذاکره نمی کنیم که قاتلین طالبان، قاتلین شهریان کابل چور و چپاولگران و جواسیس خارجی ها را در داخل دولت در پوست های بزرگ جا داده اند سؤال اینجا پیدا می شود که چرا طالبان حاضر هستند که با همان مهره های اصلی چور، بی ثباتی جواسیس قتل و زر اندوزان مذاکره کنند نه با آغایی اشرف غنی و دولت افغانستان که دارد آهسته آهسته به طرف مرکزیت اداری اقتصادی وحدت ملی و استقرار سیاسی می رود.
به نظر بنده اگر برادران طالب ما با دولت افغانستان یکجا شوند و یکدولت قوی مرکزی را تشکیل بدهند چشم تمام دشمنان افغانستان کور می شود آرامی در سراسر کشور برقرار می شود زمین های خوب سرمایه ‌گذاری بوجود می آید و۳۷ میلیارد دالر سرمایه تخمین زده شده افغان ها این وطن را گل و گلزار می کند و نه کسی طرف آب و خاک آن (دیورند) به چشم بد دیده می تواند و همین نیروهای مسلح امروزی جمع برادران طالب امنیت خود دولت و مردم افغانستان را گرنتی می کنند. تشکر ابراهیم خیل
زنده باد افغانستان متحد و آزاد


اسم: عارف عباسی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 06.02.2019
 

ارزیابی نتائج جلسۀ صلح ماسکو
در رابطه به بحث قبلی، گرچه تا حال از نشر یک اعلامیۀ مشترک رسمی در ختم جلسه اطلاع ندارم، بیایید که در این مواقف متضاد نتایج جلسۀ صلح ماسکو را مورد ارزیابی قرار دهیم:
اول- وزیر خارجۀ فدراسیون روسیه Sergey Lavrov در افتتاح جلسه گفت «موقف روسیه حمایت و حفظ یک افغانستان واحد غیر قابل تقسیم است که همه اقوام باشندۀ آن در صلح و مسرت کنار هم زیست نمایند
ما نمی خواهیم افغانستان به میدان جنگ های رقابتی تبدیل شود.
وی افزود که از شما توقع می رود تا با مباحثات جدی و سازنده آرمان های مردم افغانستان را تحقق بخشید و این را صفحۀ نوی در تأریخ افغانستان محسوب کرد.»
علی الرغم این بیانات امید وار کننده و متظاهرانه توقعات بیش از حد قبل از انعقاد این جلسه را مقامات روس با کمال احتیاط در سطح پائین نگهداشته و آن را سراغ برای مذاکرات صلح در آینده و موفقیت آن را در درب گشایی برای ایجاد فضای هم نشینی تعریف کردند.
برای مطالعۀ مضمون، لطفاً بر « ادامه» کلیک نمایید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: سید هاشم سدید   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 06.02.2019
 

سخنی چند پیرامون جلسات مسکو

پیش گویی قرین به واقعیت و حتمی نتیجه یک عمل، یا وقوع یک رویداد، کاری است در واقع ناممکن. انسان، حسب تعالیم دین، باید یا پیامبر باشد، یا یکی از اولیای خدا و یا خود خدا، که بتواند وقوع یک حادثه و یک عمل را از قبل مشاهده کند و بفهمد؛ و بداند که دلیل وقوع آن حادثه و یا آن عمل چه می باشد، و نتیجه آن چه خواهد بود. چنین کار در صورتی که مدارک محسوس و مستندی دال بر وقوع یک رویداد یا تشبث یک انسان به کاری در دست نباشد، حتی برای آنانی که در تداول حکمت شرق، مشهور به اصحاب مشاهده هستند، یعنی فیلسوفانی، مانند فیثاغورث و امثال وی نیز مسیر نیست.
حادث شدن یک شئ، یا رویدادی، یا رخ دادن یک عمل، به همان شکلی که پیش بینی شده است، یا پیش بینی می شود، امری است که نمی توان آن را از دائره تصادف خارج دانست.
برای مطالعۀ مضمون، لطفاً بر «ادامه» کلیک نموده ممنون سازید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: سید هاشم سدید   محل سکونت: جرمنی    تاریخ: 05.02.2019
 

با سرنوشت مردم نباید قمار زد
مرزهای آزادی فردی را "جان استوارت میل"، یکی از فلاسفه های قرن هفدهم انگلستان، در کتاب ارزشمندی به نام "رساله ای در بارۀ آزادی" به طور کامل و مشروح بیان داشته است.
فرد، بر وفق نظر این اندیشمند باریک بین، تنها تحت شرایط خاصی می تواند در مورد خود، با آزادیی که طبیعت و حق انسانی وی به او اعطا نموده است، تصمیم بگیرد ـ هر تصمیمی که خواسته باشد. اما، اگر در اثر این تصمیم حتی یک انسان دیگر، خواه این انسان جزئی از اعضای فامیل، یا اقارب و خویشان و دوستان و . . . وی باشد، یا بیگانه ای از نظر نسبی هم متضرر گردد، یا کمبود و نبود این شخص به نوعی مخل کار مثمری که وی در جامعه به دوش دارد یا می تواند به انجام برساند، شود، چنین حقی (ضرر رساندن به خود) با حقی که دیگران بر وی دارند، از وی ساقط می گردد. ...ادامه دارد
متن مکمل این مطلب را با کلیک بالای [ادامه] می توانید مطالعه کنید

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: عارف عباسی   محل سکونت: goleta    تاریخ: 04.02.2019
 

دانشمند محترم داکتر صاحب نور خالدی!

ممنون از اظهار نظر و توضیحات مستدل شما بر پایه های استوار منافع ملی. گرویدگان تخیلات موهوم حکومت مؤقت کسانی اند که دیر زمانی بر زمین نمناک قدرت نشستند و امتیازاتی گرفتند ولی سوزش و خارشی هم عاید حال شان است که آرام نمی گیرد و برای رسیدن به آرزوی اعادۀ قدرت به هر دربی می کوبند و حالا به قدم بوسی پوتین رفته اند. این گروه ملت افغانستان را ایله دادنی نیستند.

زمانی ما اردوی قوی و مجهز داشتیم که توسط مزدوران پاکستان عصری ترین طیارات، توپ ها، راکت ها، تانک ها و زره پوش های ما بطور اسرار آمیز ناپدید شد.
حالا بار دیگر صاحب اردو شده ایم که پاکستان اندر خیال انحلال آن است.
در مورد دموکراسی 55 سال قبل درب امیدوار کنندۀ دموکراسی و تحقق آرمان حاکمیت ملی به رخ ما گشوده شد که سیر تدریجی تکامل خود را می پیمود ولی خود خواهی، جا طلبی و عقده مندی شخصی و توطئۀ اجنبی این درب را به روی ما بست و دیگر این وطن تا حال روز خوبی ندید.
بازهم اشعۀ ضعیف نظام دموکراسی با مشخصات آن از پس ابر های سیاه عوامل گوناگون پدیدار شده که نیاز مند حمایت و مصونیت است ولی گروه معتاد به خود کامگی و خود سری در پی تخریب آن اند


اسم: آریانا افغانستان آنلاین   محل سکونت: واشنگتن دی سی    تاریخ: 03.02.2019
 

این راپور منحیث خبری از طرف صدای امریکا منتشر گردید و نظر به اهمیت آن، با تبصره ای در اریانا افغانستان آنلاین منتشر شد که به ارتباط آن با موضوع صلح با طالبان ، تقدیم میگردد.

صدای امریکا – خبر روز
۲۶/۰۱/۲۰۱۹
با تبصرۀ آریانا افغانستان آنلاین

مذاکرات صلح افغانستان: زنان کجای معامله قرار دارند؟

با شدت گرفتن مذاکرات میان امریکا و نمایندگان طالبان، نگرانی‌ها نسبت به امکان بی‌توجهی به حقوق زنان در افغانستان مطرح بوده است.
شماری از فعالان حقوق زنان می‌ گویند که حضور زنان در گفتگوها با طالبان کمرنگ است و این نگرانی که صدای آن‌ ها در توافقات صلح شنیده نشود، وجود دارد.
زهره یوسف، مشاور خانم نخست افغانستان و از فعالان حقوق زنان به صدای امریکا گفت که زنان افغانستان در خط مقدم قربانی می‌ دهند و در صورتی که صدای آن ‌ها شنیده نشود، مذاکرات با طالبان نمی‌ تواند منجر به صلح پایدار شود.
او گفت "قرار است یک اجماع ملی زنان افغان را در آینده نزدیک دایر کنیم که عده زیادی از زن‌ ها از تمام ولایات در آن شرکت خواهند کرد. در آنجا یک اعلامیه صادر خواهیم کرد که نکات آن باید در میز مذاکرات مدنظر گرفته شود."
فعالان حقوق زن می ‌گویند که باید حفظ آزادی ‌های زنان برای کار کردن در بیرون خانه و حضور در اجتماع، در صورتی که طالبان وارد نظام می ‌شوند، تضمین شود.
لطفاً با کلیک بر «ادامه» بقیۀ خبر را مطالعه بفرمایید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: نور احمد خالدی   محل سکونت: آسترالیا    تاریخ: 03.02.2019
 

تعدادی ناسنجیده از تشکیل اداره موقت حرف میزنند!
هرگاه طالبان چنین پیشنهادی کنند قابل فهم است اما طرح چنین پیشنهاد در شرایط موجود از جانب دیگران ناسنجیده بوده به ضعف دولت در مقابل طالبان و پاکستان منجر میشود. وقت آن است که جنگهای زرگری نیروهای سیاسی موافق دولت افغانستان کنار گذاشته شود و حمایت از دولت سیاست روز گردد.
دولت موجود و فعال است، اردو و پولیس موجود اند، انتخابات پارلمانی تکمیل شده و انتخابات ریاست جمهوری در راه است. نباید با فرو کردن سر در ریگ بدنبال تشکیل یک اداره موقت و برگشت به سال ۲۰۰۱ بود؟ تشکیل اداره موقت بر اساس کدام ماده قانون اساسی؟ فایده اش چیست؟ کدام مشکل را حل خواهد کرد؟ بهتر است اختلافات را کنار گذاشته از دولت موجود در مقابل طالبان حمایت کرد! اصول آتی باید رهنمای عمل و گفتار ما باشند:
۱ در شرایط موجود هرگونه مذاکرات مستقل گروه های سیاسی با طالبان خارج از عضویت هیآت دولت خیانت ملی است!
۲ اصول حکومت انتخابی، استقلال قوه قضاییه، پارلمان انتخابی، آزادی مطبوعات و حقوق اساسی فردی تغییر ناپذیر هستند!
۳ هرگونه توافق با طالبان باید با احترام به قانون اساسی افغانستان صورت بگیرد!
۴ فاجعه نباید تکرار شود؛ به هر قیمتی باید از انحلال دولت، اردوی ملی و پولیس ملی برای توافق با طالبان جلوگیری کرد!


اسم: عارف عباسی   محل سکونت: goleta    تاریخ: 02.02.2019
 


هم وطن محترم اسدالله عزیزیان صاحب!

شف شف نی شفتالو گفتید و حقایق را پوست کنده و عریان بیان داشتید. ولی دل کدام خدا ناشناسی نمی سوزد که چرا به سرنوشت این ملت و مردم بیچاره اش در چهل سال چنین بازی ها صورت می گیرد. آیا توان تمیزخوب ز بد از این ملت ربوده و قدرت تعقل زائل گردیده و یا دیگر برایش شیمۀ به پا ایستادن نمانده.


اسم: ََََاسدالله عزیزیان   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 02.02.2019
 

برادران ‌هموطنان عزیز تمام گفته های تان قابل درک است اما موضوعات ذیل را در تحلیل های تان باید مدنظر گرفت

۱-زمانیکه امریکا کرزی را از پس کوچه های امریکا به مسند قدرت نشاند هیچ اعتراضی نشد

۲-زمانیکه یک وزیر خارجه امریکا با بلند نمودن دست دو فرد به حیث رییس جمهور و رییس اجراییه در تعیین رهبری بصورت غیر قانونی وبدون در نظر داشت رای مردم ومواد قانون اساسی اقدام نماید و
از هیچ فرد کشور صدای اعتراض بلند نشود درینصورت آوردن طالبان ونشاندن آنها به مسند قدرت ‌دادن سرنوشت افغانستان به دشمن دیرینه آن یعنی پاکستان هیچ مشکلی ندارد حتی حکومت فعلی قانونی ویا غیرقانونی در مذاکرات با طالبان هیچ حصه ندارد بلکه به نمایندگی آن پاکستان در مذاکرات اشتراک می‌کند ازینرو امریکا هرچه به نفع اش باشد می‌کند تا تمرینات نظامی و آزمایش سلاح ها ی جدید خود را برای نشان دادن قدرت نظامی خود انجام دهد بالاخره حقایق بر ملا خواهد شد
چنانچه گوید عزراییل پروای بچه مردم را ندارد


اسم: A. Halim Hakimi   محل سکونت: USA    تاریخ: 02.02.2019
 

The key meaningful phrase from Dr. Khalizad latest twitter account seems to be that " There are still work to be done like intra-Afghan dialog."

I might be wrong, but Intra-Afghan-Dialog is a very broad term that doesn't outright subside the current government of Afghanistan but at the same time it doesn’t necessarily mean the inclusion either. The intra-Afghan-dialog can easily be referring to dialog between Afghanistan ideological political parties, warlords, ethnic chieftains, Taliban and other non-governmental entities all the way to the inclusion of mesmerizing power of Peer Baghdad and British-India Hazrat groups.

Such outcome will be nothing short of pushing Afghanistan once again a couple of more centuries backward.The front line sufferer will then be of course modern education accompanied by locked behind close doors females, mushrooming of Harems all around.


اسم: محمد عارف عباسی   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 02.02.2019
 

بازهم حماسۀ صلح!
همکار گران قدر و مبارز متبارز فرهنگی و حامی حقوق مدنی زنان، محترمه میرمن ملالی موسی نظام!
از لطف، محبت و شفقت و مهربانی خواهرانۀ شما جهان سپاس. کمال مسرت دارم که نوشتۀ من مورد توجه و تائید شما قرار گرفت و ملاحظات معقول و واقع بینانۀ شما بحث را بیشتر توضیح و تکمیل نمود.
مذاکرات قطر خاطرات بس ناگوار «توافقنامۀ اپریل سال 1988جینوا» را بیادم آورد که چگونه قربانی دو ملیون افغان ویرانی سرتاسری وطن شان و آوارگی هفت ملیون باشنده اش دست خوش یک بازی خائنانه و پلید امریکا و شوروی (زمان) و عامل بهره برداری فریب کار شیطان صفتی چون پاکستان گردید. توافقنامه که به نام استقرار اوضاع نام گزاری شد بین نمایندۀ حکومت جلاد، خون خوار و بردۀ علنی (حزب دموکراتیک! خلق) و پاکستان به حیث وکیل بتوکیل ملت افغانستان در حالی که دو رقیب بزرگ یکی فاتح و دیگری مغلوب به حیث ضامن حاضر بودند امضاء و هیچ یک از سران خود فروختۀ تنظیمی سنی و شیعه به این جلسه و توافقنامه اعتراض نکرده و آن را خلاف منافع ملی افغانستان نه خواندند، یعنی حزب چاکر شوروی را به رسمیت شناختند و پاکستان را وکیل خود قبول کردند.
لطفاً برای مطالعۀ مضمون به ادامه کلیک نمایید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: سلطان جان کلیوال   محل سکونت: کانادا    تاریخ: 02.02.2019
 


سوله او د چا سره سوله؟

څلویښت کلنه جګړه چی دوه مکمل نسلونه یی د خپل اور په لمبو کی را لوی کړل، د ټول هیواد بڼه یی داسی بدله ګړه چی نه یواځی د بشری کړو وړو آثار یی په بشپړه توګه له منځه یوړل، بلکی زمونږ د ښکلی هیواد هغه طبیعی ښکلایی چی لوی الله (ج) ورته پیرزو کړی وه، د هغه د تأریخی عظمت سره چی هرکال به ورته د ډیرو کمو خدماتو سره سره بیا هم په سلګونو زره سیلانیان د نوری دنیا څخه د لیدلو ته راتلل، داسی تباه او برباد کړل چی بیا رغونه به یی یا امکان و نه لری او یا به هم ډیری اوږدی زمانی ته اړتیا ولری. دا تباه کونکې جګړه د وطن د دوه قومونو، دوه سیاسی یا مذهبی ډلو، د دوه ژبو د ویونکو، د دوه سیمو د اوسیدوکو او یا یواځی د هیواد په د ننه کی د میشته خلکو تر منځ جګړه نه ده، بلکی که د لږی مبالغی په قبلولو سره ور ته و ګورو نو دا داسی یوه مغلقه او بی مثاله جګړه ده چی تقریباً ټوله دنیا، د ټولی دنیا سیاسی او مذهبی جوړښتونه او سیستمونه پکی په یوه بڼه نه یوی بڼی سره را ګډ شوی او برخه یی پکی لرلی ده. که د دی جګړی اوږوالی، انسانی او مالی زیانونو او ټولو ابعادو ته په ژوره توګه وکتل شی نو په پوره ډاډ سره داسی ادعا کیدلی شی چی، د نړۍ د عمومی جنګونو نه وروسته، د تیرو دری څلورو پیړیو په زمانه کی تر ټولو نورو جنګونو نه، ناوړه او تخریبی جګړه ده.
خیر! که هرڅومره د دی بی ډوله جګړی او د هغی د بدو محصلو په هکله خبری وکړو نو کتابونه به ډک شی او کیسی به یی پای ته و نه رسیږی. خو اوسنی حالات داسی دی چی د تیری اوه لس کلنی جګړی د ختمیدو د پاره د دی دوری د جګړی اصلی پیلونکی هیواد یعنی د امریکا د متحده ایالاتو دولت په ظاهره کی افغانانو او نړیوالو ته یو شین څراغ ور ښولی او پتیلیی ده چی دا جګړه پای ته ورسوی. افغانان چی لوی او واړه یی ټول یواځی د دی وحشیانه جنګ د ختمیدو هیله من دی په پوره علاقه مندۍ سره زیار کاږی چی د جنګ د ختمیدو او د دوی جګړه زپلی هیواد ته د سولی د راتلو د پاره د دی پروسی سره هر ډول مرسته وکړی، خو ستونزه داده چی د امریکا دولت، افغان دولت ته د سولی په روانو خبرو کی په ډیره کمه سترګه ګوری او تر اوسه لا دا خبرو نه ده څرګنده چی طالبان به د هغو قوتونو له خوا چی د دوی ترشا ولاړدی، دی ته وهڅول شی چی د افغان دولت سره مخامخ خبری و کاندی او کنه؟
د سولی د خبرو د پاره د امریکا د دولت د هیئت مشر ډاکټر ځلمی خلیلزاد همدا یوه خبره د رسنیو سره شریکوی چی د سولی خبری تر اوسه پوری په بری سره پر مخ روانی دی. دلته د مونږ افغانانو سره یو څو پوښتنی د اندیښنی په توګه را پیدا کیږی او هغه داچی:
برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: سلطان جان کلیوال   محل سکونت: کاناډا    تاریخ: 01.02.2019
 

د آریانا افغانستان د درنی پاڼی ټولو درنو چلونکو ته سلامونه رسوم او د زړه له کومی مننه ورنه کوم . ټولو ، خصوصاً محترم نوری صاحب ته له دی کبله ډیر کور ودانی وایم چی، دوی زما ټول شعرونه چی د نشر د پاره یی ور استوم بی له معطلۍ څخه په ډیره ښکلی بڼه نشر ته سپاری. زه یقین لرم چی د ګرانو لوستونکو به د شعر نه، د شعر د لیکلو ښکلی بڼه ډیره خوښیږی. بیا هم مننه او کور مو ودان . انجنیر کلیوال


اسم: تمیم عاصی   محل سکونت: کابل    تاریخ: 01.02.2019
 

افغانستان و نظم جدید جهانی:
آسیب‌ها و فرصت‌ها برای سیاست خارجی و امنیتی افغانستان
07/01/2019

جهان و نظم جهانی در حال تغییر است و افغانستان همیشه از تغییرات در نظم جهانی و رقابت قدرت‌های بزرگ – زوال و ظهورشان – آسیب دیده است. نظم فعلی جهان با ظهور قدرت‌های میانه و شرورانگیزی چون جمهوری خلق چین و فدراتیف روسیه و منازعات شرق میانه به هم خورده و باعث ظهور یک بازی بزرگ و جغرافیای جدیدی از نظم جهانی شده است. در سده هجدهم میلادی بازی بزرگ و منازعات سیاسی و جیوپولتیک میان قدرت‌های بزرگ افغانستان را بدل به میدان رقابت‌های انگلیس و روسیه تزاری نمود و بعدها با تغییر توازن قدرت و آغاز جنگ سرد میان ایالات متحده امریکا و اتحاد جماهیر شوری این بار پای قشون سرخ به افغانستان کشیده شد و فصل جدیدی از جنگ‌های پیاپی و منشای بی ثباتی‌ های امروزی افغانستان شروع شد. بناً آسیب ‌پذیری کشور‌هایی چون افغانستان در تغییرات نظم جهانی و ظهور و زوال قدرت‌ها بلند بوده و ایجاب به تدبیر و دوراندیشی دولت‌ مردان و نظام افغانستان را میکند. افغانستان نباید خود را... ادامه دارد
برای مطالعۀ متن کامل بالای [ادامه] کلیک کنید


برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: ملالی موسی نظام   محل سکونت: ایالات متحدۀ امریکا    تاریخ: 01.02.2019
 

به ارتباط به موضوع صلح با طالبان، امروز مصاحبه ای در تلویزیون امریکایی (پی بی اس -PBS) ذریعۀ خانم کریستیان امانپور، ژورنالست خبرۀ تلویزیون سی ان ان - CNN وخانم فوزیه کوفی یکی از زنان افغان پارلمانی، در ژنو رخ داد که خلاصۀ آنرا تقدیم میدارم:
خانم امانپور از اوضاع زنان افغانستان با موافقت به صلح احتمالی با گروپ مسلح طالبان میپرسد و خانم فوزیه کوفی جواب میدهد که در حالی که نه تنها دولت افغانستان تا به حال در هیچ مذاکرۀ صلح احتمالی سهمی نداشته، بلکه موضوع آزادی های قانونی و مشروع زنان نیز به هیچ وجه مطرح نگردیده است که این خود ارزش این مذاکرات را زیر سؤال میبرد. بلی مردم افغانستان و طبقۀ اناث همه صلح را خواهانیم، بشرطی که دوامدار بوده و حقوق هیچ گروپی از اجتماع پامال نگردد.
خانم امانپور میپرسد در چنین احوالی که هیچ اسمی از زنان و حقوق آنان برده نشده است، چه توقعی را میتوان انتظار داشت؟
خانم کوفی پاسخ میدهد که اوضاع روشن نیست و از جانب دیگر اگر اخراج قوای بینالمللی صورت بگیرد، نه تنها برای حفظ صلح در افغانستان مضر است، بلکه این ها برای منافع امریکا و جهان به مقابل مجادله علیه تروریزم در کشور ما آمده اند. طالبان تا به حال حاضر نیستند که با مردم افغانستان مذاکراتی داشته باشند که از طریق نمایندگان شان صورت پذیر است. با تصمیماتی که ترمپ رئیس جمهور امریکا میگیرد، باید شرائط خاص اجتماع ناآرام افغانستان را در نظر گیرد و مشکلات با توافق حل گردد نه با اقدامات یکجانبه.


اسم: صلاح الدین سعیدی   محل سکونت: لندن برتانیه    تاریخ: 01.02.2019
 

طالب، امريكې او داكټر غني ته!

ملا عباس د طالبانو د يوې ‌‌‌‌‌‌ډلې مشر چې اوسني ټول امکانات یې د پاکستان د ریاستي ادارو سره په کلک تړاو کې دي او امریکائیان په غلطه سوچ کوي چې په افغانستان کې ددوی د خلاصون لار ددې ‌‌‌‌‌‌ډلې سره په هر قیمت توافق کې ده او ویني ورته د ویلو لرم چې:
سیاسي مصالحه ضرورت، انساني کار، شهامت او د ټول افغان ملت د سلیم ضمیر خواست او غوښتنه ده خو ملا عباس او امریکه دې په دې پوه شي چې دغه ‌‌‌‌‌‌ډله د تمامو طالب ‌‌‌‌‌‌ډلو استازی نه دی او ‌‌‌‌‌‌ډېر نور طالبان په داخل د افغانستان کې جنګیږي چې ددغه ‌‌‌‌‌‌ډلې مشرتا به نه مني. نو سپین سترګي مه کوه او کم عقلي مه کوئ او د ټول طالب په نامه مه غږیږه!
ملاعباس او نورو طالب ‌‌‌‌‌‌ډلو ته ویل په کار دي چې تاسې ټول هم د افغانستان د سیاست د ستیج یو جز په توګه یاست او نه د کُل په توګه، نوخپل ځای او مقام وپېژنئ او ګستاخي مه کوئ چې د ټول ملت په نامه غږیږئ!
ستاسې فتحې په افغانستان کې د پاکستان د رياستي ادارو او د پاکستان د ٧٠٠ زره پوځ سره په همغږۍ، په افغانستان کې د شته ١٨ كلن ظلم او بېعدالتیو او د بهرنیو عسکرو ناروا چاپې د ستاسې د حضور د بهانې لاندې، طالبه هو که تاسې د افغانستان د عزت او له اسلامه او مسلمانانو دفاع کوئ خو د ستاسو حق له سره نه دی چې د سولې او مصالحې، با عزته سولې او با عزته مصالحې مانع شئ او د هغه په پایله کې د افغانستان د خلکو د غمیزې لړۍ اوږده او پر افغانستان د پنجاب شرایط د امریکې په زور دیکته کړئ. هو ستا د فشار له کبله او پر ستاسو د تجارت له برکته د افغانستان خاوره پر پاکستان معامله او خرڅیږي. که غیرت، همت او حد اقل د داکتر اشرف غني شهامت لرئ نو دا اغزن… دوام لری
برای مطالعۀ مکمل این مطلب بر [ادامه] کلیک کنیدبرای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: محمد سالم حسنی    محل سکونت: کابل    تاریخ: 01.02.2019
 

اجماع سیاسی در تعامل با طالبان، موانع و امکانات
ځلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا در مذاکره با طالبان، در تازه ترین اظهارات
خود پس از مذاکرات شش روزه اش با گروۀ طالبان از موانع صلح با این گروه یاد کرده است.
از مجموع اظهارات آقای خلیلزاد، می توان سه امر را به عنوان موانع صلح نام برد: عدم اجماع سیاسی در پایتخت، امتناع طالبان از پذیرش مشروعیت دولت افغانستان و کاندیدا بودن رییس جمهور فعلی.
در این یاد داشت، موانع و امکانات اجماع سیاسی در تعامل با گروۀ طالبان را به صورت فشرده بررسی خواهیم
کرد.
در سایۀ نظام جدید و متکثر کنونی، جریانهای سیاسی متنوعی در جامعه فعال هستند که هر کدام به نسبتی در
فضای سیاسی کشور حضور و تاثیر دارد. جریانهای متعدد سیاسی را با تمام تفاوت و گوناگونی که دارند، می
توان در سه طیف جای داد: .... ادامه دارد
برای مطالعۀ مکمل این مطلب بر [ادامه] در پایان کلیک کنیدبرای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: عبدالقیوم میرزاده   محل سکونت: هالیند    تاریخ: 01.02.2019
 

روز های دشوار تکرار مکرر تأریخ

از آوان تخت نشینی دونالد ترامپ در قصر سفید او یکسره به غربال مسائل جهانی که برای ایالات متحدۀ امریکا پر مصرف و درآمد هایش از نظر وی چندان صرفه نداشت، پرداخت، که تأدیه های نقدی و نظامی ایالات متحدۀ امریکا برای پاکستان غرض (مبارزه با تروریزم)و موجودیت قوای نظامی امریکا در افغانستان نیز در همین راستا برای ترامپ چندان صرفه نداشت.
وی در بیانیۀ اول جنوری سال ۲۰۱۹ خود پاکستان را در عملکردش در (مبارزه با تروریزم) دو رو خطاب کرده یاد آور شد که پول ما را می گیرند و برای ما هیچ کاری انجام نمیدهند.

پاکستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون حدود ۳۳ میلیارد دالر را از امریکا کمک نقدی برای (مبارزه با تروریزم) دریافت کرده است ولی همین حالا در کنار طالبان برای نیرو های ما در افغانستان مزاحمت ایجاد می کنند.

در ورای همین بهانه ها بود که او فرمان قطع کمکها را به پاکستان صادر کرد و این همه سر و صدا ها روپوش فریبندۀ مسائلی اند که برای فریب اذهان عامه فورمولبندی می گردد ولی این ستراتیژی ها بر میگردد به زمان زمامداری دور اول ریاست جمهوری باراک اوباما.
او ستراتیژیست های امریکایی را به این باور رساند که ایالات متحدۀ امریکا دیگر قادر به تآمین نظم جهانی نیست و توان پرداخت این همه مصارف نظامی را در سراسر دنیا ندارد.
حالا ما با تفصیل روی این مسئله بحث نمی کنیم زیرا در حوصله این نوشتار نمی گنجد اما چیزی را که می خواهم تصریح کنم این است که مردم ما خاصتاً دست اندرکاران امور اجتماعی و سیاست به خوبی بدانند،
این ترامپ نیست که فی الفور برایش اطلاع رسید که پاکستان در کنار طالبان و تروزیزم قرار دارد. ...ادامه دارد

برای مطالعۀ مکمل این مطلب بر [ادامه] در پایان کلیک کنید
برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: ملالی موسی نظام   محل سکونت: ایالات متحدۀ امریکا    تاریخ: 01.02.2019
 

به ارتباط به موضوع صلح با طالبان و مضمون ارزشمند آقای عباسی

محترم آقای عباسی سلام بر شما،

جای شکر است که مشکل صحی تان تا حد زیادی رفع گردیده ومجال تحریر مقالات ارزشمندی که بیشتر بر موضوعات حاد روز وطن استوار است، از خامۀ توانا و منطق و استدلال نهایت بیطرفانه و قضاوت عمیق تان، پیشکش خوانندگان محترم این وبسایت میگردد.
در مورد ماجرای سر درگم صلح با طالبان و مجالسی که در زمینه در اینجا و آنجا برگزار میگردد، «عدم حضور هیأت افغانی» که انصافاً طرف واقعی در زمینۀ صلح احتمالی شمرده میشود، خود آنقدر سوال بر انگیز است که بقیه نکات مباحث را در تاریکی قرار میدهد؛ چنانچه که معلوم نیست چه زمانی طالبان پر توقع حضور نمایندۀ ملت افغانستان را در مجالس صلح پذیرا میگردند.
دردا که از بد حادثه، افغانستان یک مملکت بیطرف و مستقل که چون نگینی در قلب آسیا با خود مختاری، صلح و آسایش میدرخشید، چگونه با دسائس و دستان کثیف اجانب و عمال داخلی خود فروخته در سرازیری وحشتناکی قرار گرفت و با سرنوشت رقتباری تا الآن مقدرات آن با تصمیم گیری های دیگران رقم میخورد.
برای مطالعۀ مضمون فوق بر ادامه کلیک نموده ممنون سازید.

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: عادله شجاع پرویز   محل سکونت: کلیفورنیا    تاریخ: 31.01.2019
 

قراريكه حدس زده ميشود اين صلح به نفع اكثريت مردم افغانستان نيست
چونکه 99,9 فی صد مردم
با حکومت طالبی موافق نیستند اینها را پاکستان وایران ایجاد و حمایه می کنند و حالا روسیه هم در بازی شریک شده.


اسم: مارک کبیر سراج   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 31.01.2019
 

با اندک‌ اطلاعاتی که بعد از پایان گفتگو های چند طالب مجهول الهویه و‌ نماینده امریکا به مطبوعات داده شد تفسیر آقای عباسی روی آن با نظرداشت جوانب مبهم و سوال برانگیز این معامله واقع گرایانه است زیرا هنوز هویدا نیست که‌ طالبان یک پارچه بوده ‌و رهبر واحدی دارند و نقش دراز مدت پاکستان در این بازی‌مضحک چه خواهد بود و مردم شاهد نقض ده ها تعهد و قول در سی سال اخیر بوده اند و کوتاه آنکه آینده افغانستان با اجتماع جاهلان ، قاتلان و‌ اوباشان بنام صلح عاقبت درخشانی نخواهد داشت که در آن دزد خانه کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند .


اسم: سید حمید الله روغ   محل سکونت: آلمان    تاریخ: 31.01.2019
 

به اوضاع جاری وطن چگونه بنگریم؟

جناب داکتر خلیلزاد پس از مذاکرات چند روزه در قطر، به کابل رسیده است؛ و با مقامات کابل و با رسانه ها صحبت کرده است. خلیلزاد گفت که «پیشرفت های چشمگیری» به حصول آمده است.
دقیق می شویم: خلیلزاد می گوید که در مذاکرات در میان امریکا و طالبان پیشرفت به حصول آمده است؛ معنای این که امریکا و طالبان به تعریف های نو در مناسبات دو جانبه در میان خود رسیده اند. و چون این تعریف های نو بسیار محرم بوده اند، پس سرتا سر جریان این مذاکرات پشت دروازه های بسته دائر شده است.
آیا این مبارک است؟ بلی مبارک است!
اما ما باز هم دقیق می شویم: پیشرفت های چشمگیر در مناسبات میان امریکا و طالبان، آیا حتماً به معنای پیشرفت های چشمگیر برای افغانان و افغانستان است؟
در اینجا ما به سؤال هایی مقابل می شویم که برای آن ها جواب های روشن نداریم.
منظور من این نیست که... ادامه دارد
برای مطالعه متن مکمل بالای [ادامه] در پایان کلیک کنید

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: عارف عباسی   محل سکونت: goleta    تاریخ: 31.01.2019
 

هم وطن عزیزم تواب الکوزی صاحب!

من آن چه تا حال صورت گرفته به تحلیل گرفته ام و مذاکرات تا این مرحله در غیبت حکومت افغانستان جریان دارد. حالا مربوط امریکا است که با نهایی ساختن توافق نامه تا چه حد برای حفظ دموکراسی که خود خلق کرده و تا به حال حمایت کرده اند ارزش قائل می گردد. آیا بخاطر ندارید که کنفرانس سر نوشت ساز بن با تبانی و موافقت ملل متحد با امریکا فیصله ها را صادر نکرد.

برادر! در این هژده سال کدام اقدام مهم مطابق رأی و خواسته های مردم افغانستان صورت گرفت؟ اگر توجه فرموده باشید من نوشتم که این مذاکرات چگونه و چه وقت بین الافغانی می شود باید تا ختم کار منتظر ماند. عنوان مضمون خود مطلب تحلیل را روشن می سازد. من با نظر و تشویش محترمه عادله پرویز و محترم مارک کبیر سراج موافقم که پاکستان با تمام مهارت،حیله های سیاسی و زیرکی برای خروج امریکا از افغانستان زمینه سازی نموده و متعاقباً به خاطر راحت طرح های محاسبه شده ای خود را در افغانستان عملی کند. امریکا گفت چهار چوب یک توافقنامه ریخته شده ولی نهایی نشده.
در رابطه به امریکا و دموکراسی باید گفت که روابط قوی سیاسی، اقتصادی و نظامی امریکا با عربستان سعدی بر بنیاد کدام اصول دموکراسی است؟ ما یک مملکت تسخیر شده ایم و 18 سال است که امریکا به سرنوشت ما به اشکال مختلف بازی کرده کم ترین وقعی به نظر مردم قائل نشده. آیا حکومت«وحدت ملی» نماد دموکراسی و آراء مردم بود؟ سیاست کج دار و مریز و مرتجعانۀ امریکا در برابر پاکستان امید و انتظار را از نتایج مذاکرات صلح تضعیف می کند. ما نباید خود را با سیاست های پوشالی و جریان سطح آب فریب بدهیم ما باید واقعیت ها را در عمق بیابیم و قضاوت کنیم.


اسم: Tawab Alekozay   محل سکونت: USA    تاریخ: 31.01.2019
 

محترم عباسی صاحب در این تحلیل تان تقریبا دولت و مردم افغانستان را هیچ در نظر نگرفته آید آیا آمریکا نمی داند که طالبان 10فیصد در افغانستان طرف دار ندارد و آیا سرمایه گذاری غرب برای دیموکراسی طی 18سال ضرب صفر میشود آیا مردم افغانستان رژیم طالبانی را قبول میکنند و یا آمریکا میخواهد که یکبار دیگر افغانستان را باحال خودش بگزارد تا جنگ های گروهی و قومی شروع شود آیا ملل متحد و جامعه جهانی با طرح آمریکا موافقه خواهد کرد .آیا سرمایه‌گذاری بالا نیروهای امنیتی بی هدف و بی فایده بوده


اسم: علیا فرملی   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 31.01.2019
 

بعد از عرض سلام : به تمام دیدگاه تان موافق ام .
و شایداز اخراج قوای بیگانه ، از کذشته که قوا ی شوروی از افغانستان برامد و خانه جنگی و تنظیم جنگی کابل را ویران کرد ، آموخته باشند که محتاط پیش بروند
منتهی میترسم که چهل سال جنگ دوام کرد و یک بیست سال دیگر صلح دوام نکند . .


اسم: عبدالواسع منصوری   محل سکونت: نیویارک    تاریخ: 31.01.2019
 

عباسی صاحب دانشمند و نکته سنج تشکر از تحلیل نهایت پربار و مدلل .
با اجازه به نشر مجدد و تکثیر این نوشته ی شما میپردازم .


اسم: انیس   محل سکونت: کابل    تاریخ: 30.01.2019
 


توافق صلح، بایست میان طرف های اصلی قضیه صورت گیرد

چهارمین دور مذاکرات رو در روی نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان گروۀ طالبان در دوحه ششمین روز خود را پشت سر گذاشت،

هر چند جزئیات بیشتر این مذاکرات به رسانه هادرز نکرده، اما گزارش هایی به نشر رسیده است که محور اصلی گفت و گوی نمایندگان طالبان و امریکا در این چند روز، تقسیم اوقات خروج نیرو های امریکایی از افغانستان، استفاده نشدن از خاک افغانستان، در برابر امریکا، برقراری آتش بس، صلح دایمی و… بوده است.

این چهارمین دیدار طالبان با هیئت مذاکره کننده امریکا برای پایان جنگ افغانستان است، پیش از این نیز نمایندگان گروه طالبان دو بار در قطر و یک بار هم در شهر ابوظبی با تیم مذاکره کننده امریکا دیدار و گفت و گو نموده اند، که در این دیدار ها، جانب گروه طالبان از نماینده امریکا خواهان آزاد سازی زندانیان این گروه، همچنان حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، باز گشایی و به رسمیت شناختن دفتر این گروه در قطر شده بودند.

اگر چه نمایندگان گروه طالبان از مذاکره با حکومت افغانستان سرباز زده و... ادامه دارد
برای مطالعۀ متن کامل این مطلب بالای [ادامه] در پایان کلیک کنید!

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: فهیم امین    محل سکونت: کابل افغانستان    تاریخ: 30.01.2019
 

فیصلۀ نهایی مذاکرات صلح را باید دولت افغانستان صادر کند
تعدادی از احزاب و جریان های سیاسی با استقبال از طولانی ترین دیدار نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا و گروه
طالبان تأکید می کنند که هرچه زودتر مرحلۀ گفت و گو های صلح طالبان با دولت افغانستان آغاز شود.
به باور جریان ها و چهره های سیاسی، فیصلۀ نهایی در پیوند به جنگ و صلح را باید دولت افغانستان صادر کند، از همین رو آنها تأکید دارند که گفت و گو ها هر چه زودتر بین دولت و گروه طالبان آغاز شود.
جریان ها و شخصیت های مطرح سیاسی همچنان در عکس العمل به گزارش های نشر شده مبنی بر توافقات احتمالی میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در قطر، می گویند هیچ شخص و یا کشوری نمی تواند از دولت افغانستان نمایندگی کند.
مسعود ترشتوال، سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان . . . ادامه دارد

برای مطالعۀ متن کامل این مطلب بالای [ادامه] در پایان کلیک کنید!

برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: فردوس   محل سکونت: کابل    تاریخ: 30.01.2019
 

اختلاف های غنی و خلیلزاد

به نظر می آید که اختلاف های محمد اشرف غنی و گروهی از دیپلومات های ایالات متحده که برای پایان جنگ افغانستان کار می کنند، بسیار جدی است.

پیش از این اختلاف ها زیاد مشهود نبود، اما حال تفاوت نظر دو طرف آشکار شده است.

اختلاف نظر محمد اشرف غنی رئیس جمهور با دیپلومات های امریکایی متصدی مذاکره برای ختم جنگ افغانستان در سخنرانی دیروز رئیس جمهور غنی بازتاب یافته بود.

رئیس جمهورغنی بسیار به وضوح گفت که سازمان ملل متحد برای داکتر نجیب تضمین داده بود که جنگ به پایان می رسد، ولی فاجعه رخ داد و جنگ به یک نحو دیگر ادامه یافت.

تأکید اشرف غنی بر تدبیر به جای عجله در دیپلوماسی برای پایان جنگ نیز نشان دهندۀ اختلاف های جدی ایالات متحدۀ امریکا با ارگ است. . . . ادامه دارد برای مطالعه متن مکمل این مطلب بر [ادامه] در پایان کلیک کنید!


برای معلومات بیشتر اینجا کلیک کنید..

اسم: عارف عباسی   محل سکونت: امریکا    تاریخ: 30.01.2019
 


همکار محترم جناب حلیم حکیمی صاحب!

تشکر از اظهار نظر مرتبط تان. بلی نتایج نهایی با وضاحت و شفافیت بیشتر تشوش همگانی را رفع خواهد کرد.
دیده شود که آرمان دیرینۀ مردم افغانستان برای تأمین صلح توسط این مذاکرات و توافق نامۀ نهایی آن برآورده می گردد. ویا برندۀ آخری و واقعی پاکستان خواهد بود که کنفرانس 1988 ژنیف را بیاد می آورد.
اسم: Halim HAKIMI   محل سکونت: usa    تاریخ: 30.01.2019
 

" به قول منابع خبیر و نزدیک به مذاکرات، جانب طالبان اطمینان بخشیده و تعهد سپرده اند که به هیچ سازمان دهشت افگن"تروریزم" بین المللی اجازه نخواهند داد که از افغانستان علیه امریکا و یا کشور دیگری استفاده نمایند."

Battle field result political settlements always - not 99% - follows hot power reality on the ground, only between the parties holding grounds. The last time I have checked the news, controlling territories by the engagers was divided to about fifty-fifty.

The dangerous days of late President Najib come to mind that his fast phased immediate demise was due to ethnic line up of his arm forces at the last minutes then.

Is present scenario will follow the same pattern? Well, my guess is the same as anyone else awaiting for more clarity.

 
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________

پالیسی نشرات | مقالات | اخبار روز | فهرست مندرجات | لغت نامه | گنجینۀ شعر و ادب | آرشیف ویدیوها | جنتری | سایت های افغانی

لطفاً مقالات خود را به این آدرس ارسال دارید:  info@arianafghanistan.com

Besucherzaehler